top of page

Сторінка інструктора з фізкультури

Консультації 


Як зберегти здоров'я дитини. Загартування дітей

 Усі батьки мріють про те, щоб їхні діти були здоровими. Щоб не потрібно було їх кутати в негоду, закривати всі вікна та кватирки взимку, брати додаткові лікарняні і купувати купу ліків. Найпарадоксальніше, що всі мами і тата згадують про необхідність профілактики простудних захворювань саме в період активізації грипу та застуди.
Запитайте себе: як часто ви думали про загартовування свого чада навесні, влітку чи восени? Напевно, набагато менше, ніж взимку біля ліжка дитини, коли він лежить з температурою. У ці хвилини ви даєте собі клятвені обіцянки почати загартовування разом з малюком, як тільки він видужає. І, можливо, обливатися холодною водою раз або два після цього, а потім забуваєте.
Найголовніше - це починати піклуватися про здоров'я дитини якомога раніше. Його захисні механізми набагато ефективніше, ніж ми звикли думати. Їм лише потрібно допомогти не ослабнути. Утеплюючи дитину і оберігаючи її від всіх змін погоди, ми послаблюємо її імунітет. А потім дивуємося, як це вона змогла застудитися, адже на вулиці плюсова температура і теплий вітерець.
Ще в давнину люди знали, що повітря, вода і сонячне світло благотворно впливають на здоров'я людини. Напевно, тоді не було слів "імунітет", "водні процедури" і "сонячні ванни". Зате було відомо, що купатися в річці, загоряти й ходити босоніж корисно. Перебравшись в міські джунглі, сучасна людина стала боятися цих простих способів, вважаючи за краще "сучасні" таблетки і порошки.
Загартовування - один з найдоступніших методів боротьби з простудними захворюваннями. Гартуватися в сучасній квартирі зовсім не важко, тому що ми кожен день приймаємо душ, а додати і відняти холодну воду простіше простого. Основний принцип загартування - перепад температур, що включає імунну систему. Звикнувши до них, організм дитини починає сам справлятися з холодом. Ваша справа - вибрати один із способів і дотримуватися його протягом тривалого часу.
Обливання. Найбільш традиційний спосіб і дуже ефективний, але вимагає певної підготовки.
Малюка потрібно починати гартувати, обливаючи стопи. Перед цим обов'язково поясніть йому, для чого потрібна ця процедура, яким здоровим і сильним він стане, щоб не злякати його й не відбити бажання гартуватися. Всім відомо, що мокрі ноги нерідко призводять до застуди. Безпосередній вплив на ці зони зробить їх несприйнятливими до вогкості. Дорослим також підходить цей метод. А якщо ви приймаєте душ вранці, то краще закінчувати холодною водою, щоб бути бадьоріше і краще себе почувати.
Ще простіше - обтирання. Намочіть ганчірку або губку водою кімнатної температури, відіжміть і обітріть малюка. Після цього розітріть сухим рушником до легкого почервоніння. Кожні п'ять - шість днів знижуйте температуру на кілька градусів, довівши її поступово до 15 градусів. Цю процедуру потрібно проводити щодня вранці.
Відомо, що купати дитину краще у воді, температура якої близько 35 градусів. Поступово знижуючи температуру до 30 градусів, ви змусите дитину енергійніше рухатися і навчите її при цьому плавати. Якщо ви все ще боїтеся холодних ванн, то використовуйте метод "холодної плями". Викупавши дитину, додайте у ванну трохи холодної води. Потім проведіть малюка по цій плямі і поверніть назад у теплу воду.
Загартовування не лише зміцнює імунітет дитини, але й нервову систему, а також активізує обмін речовин. Але тут необхідно дотримуватись деяких правил. По-перше, якщо в чомусь сумніваєтесь, то обов'язково порадьтеся з педіатром. Особливо, якщо дитина слабка і часто хворіє. Під час процедур слідкуйте за емоціями дитини. Вона повинна бути задоволена і в хорошому настрої. Не робіть перерв у процесі загартовування. Припинивши процедури, ви послабити організм малюка і доведеться починати спочатку.

 

 

Правила загартовування дітей

Загартовувати дітей необхідно для того, щоб підвищити їх стійкість до впливу низьких і високих температур повітря і за рахунок цього запобігти часті захворювання.
Основні ефекти процедур що гартують:
* Зміцнення нервової системи,
* Розвиток м’язів і кісток,
* Поліпшення роботи внутрішніх органів,
* Активізація обміну речовин,
* Несприйнятливість до дії хвороботворних чинників.
Насправді загартування просте й доступне. Головне відкинути багато укорінені забобони бабусь і батьків і не кутати малюків, не боятися свіжого повітря.
Призагартовуванні дітей слід дотримуватися таких основних принципів:
* Проводити загартовуючі процедури систематично,
* Збільшувати час впливу загартовуваного фактора поступово,
* Враховувати настрій дитини і проводити процедури у формі гри,
* Починати загартовувати в будь-якому віці можна ,
* Ніколи не виконувати процедури, якщо малюк замерз, тобто не допускати переохолодження дитини,
* Уникати сильних подразників: тривалого впливу холодної води або дуже низьких температур повітря, а також перегрівання на сонці,
* Правильно підбирати одяг та взуття: вони повинна відповідати температурі навколишнього повітря і бути з натуральних тканин і матеріалів,
* Загартовуватися всією сім’єю,
* Процедури загартовування поєднувати з фізичними вправами і масажем,
* В приміщенні, де перебуває дитина, ніколи не курити.
Фактори загартування – природні та доступні “Сонце. Повітря і Вода “.

Загартовуючі повітряні процедури:
*Провітрювання кімнати. Температура повітря в кімнаті маляти має бути від 20 до 22 градусів. Провітрювання взимку можна проводити в присутності дитини. За рахунок відкритих кватирок і вікон швидко досягається зниження температури повітря на 1 градус. Повторюють провітрювання взимку 4-5 разів на день, а влітку доступ свіжого прохолодного повітря повинен бути постійним. Наскрізне провітрювання проводять при відсутності малюка в кімнаті. Водою загартовуватись можна, як місцевими так і загальними процедурами. До місцевих процедур відносять умивання, обтирання, обливання, ванни. Загартовування тільки тоді ефективно, коли холодною водою обливають теплу дитину.
 
Інтенсивні методи загартовування
До інтенсивних методів загартовування відносять ті методи, при яких відбувається хоча б короткочасний контакт тіла зі снігом, крижаною водою або морозним повітрям. Проміжне місце між традиційним і інтенсивним загартовуваннямзаймають контрастні процедури. При хронічних захворюваннях верхніх дихальних шляхів у дітей, тонзиліті, аденоїдах корисніше застосовувати контрастні процедури.
Основні види контрастних процедур, що загартовують:
* Контрастні ванни для ніг,
* Контрастне обтирання,
* Контрастний душ,
Контрастне обливання ніжок: ставлять два тази з такою кількістю води, щоб рівень її доходив до середини гомілки. В одному тазу вода повинна бути гарячою 38-40 градусів, а в іншому при першій процедурі – на 3-4 градуси нижче. Малюк спочатку занурює ніжки в гарячу воду на 1-2 хвилини і борсається ними у воді, а потім “перескакує” в таз з прохолодною водою на 5-20 секунд. Так можна змінювати гарячі і прохолодні ванни для ніг 3-6 раз. Кожні 5 днів температуру води у другому тазу знижують на 1 градус, доводячи до 17-12 градусів. У ослаблених дітей процедуру потрібно закінчувати тазом з гарячою водою, а у міцних і здорових – з прохолодною. Придумайте малюкам свою казку або забавну історію, щоб проводити контрастні процедури у вигляді гри або вистави.
Контрасне обливання можна використовувати для дітей старше 2-х річного віку. При цьому маля стоїть під “гарячим дощиком” 1-2 хвилини, а потім під “холодним” – 10-20 секунд. Чергувати 5-10 разів.

"Фізично-оздоровчі заходи"

 Стан здоров'я дітей – це наша турбота (батьків, вихователів), це наша біль. Сьогодні наші діти часто перебувають у стані між здоров'ям і хворобою. Всім відомо, що здоров'я дошкільнят за останні роки в Україні, особливо після аварії на Чорнобильській атомній станції, значно погіршилося. Знизилась витривалість організму, зросла кількість респіраторних та нервових захворювань, порушень опорно-рухового апарату. Діти стали більш агресивними, неспокійними. І все це позначається на фізичному розвиткові та руховій підготовленості дошкільнят.
Другою бідою є дефіцит рухової активності дітей (гіподинамія). Адже, рух – це життя! Він потрібен нам, як повітря, вода, їжа. Обмеженість у рухах несприятливо позначається на всіх життєвих процесах. Особливо багато рухів потребує дитячий організм, який росте й розвивається. У дітей малорухливість призводить до уповільнення росту, затримки розумового розвитку, зниження опірності організму.
Діти, які систематично займаються фізкультурою, відрізняються від інших дітей бадьорістю, хорошою працездатністю, як щодо фізичних і до розумових навантажень, і взагалі таких дітей організм має більшу опірність до негативних впливів зовнішнього середовища. Якщо діти добре підготовлені фізично, то вони швидше звикають до шкільного режиму, легше долають труднощі, краще вчаться. Тому, потреба дитини у руховій діяльності повинна не придушуватися, а навпаки стимулюватись, створеним руховим режимом в дитячому садку.
Щоб активізувати руховий режим ми в дитячому садку проводимо різні фізично-оздоровчі заходи:
1. Ранкову гімнастику (щоденне її використання організовує дитину, приводить її організм у відповідний робочий стан, знімає гальмівний вплив сну, гігієнічні навички, ранкова гімнастика привчає до регулярних занять фізичною культурою, стає бадьорий настрій уже на початку дня).
2. Фізкультхвилинки (які проводяться під час розумової діяльності, щоб подолати втому, яка виникає внаслідок роботи і виявляється у зниженні працездатності всіх функцій організму. Негативні наслідки втоми: знижується інтерес до роботи, погіршується настрій, виникають больові відчуття у тілі).
3. Фізичні вправи після денного сна (денний відпочинок відновлює сили дітей, надає їм бадьорості, поліпшує працездатність).
4. Рухливі ігри (гра для дітей – це справа така сама важлива, як і для дорослих -це праця, навчання, розвиток. Гра вимагає від дітей виявлення різних фізичних якостей і рухливості дітей. Гра допомагає формувати характер і нахили майбутньої людини).
5. Індивідуальна робота з дітьми (індивідуально працюючи з дітьми вихователь повинен знати психологічні особливості кожної дитини. Дітям, які мають низький рівень фізичної підготовленості, вихователь має допомогти засвоїти більш складні рухи, підбадьорюючи їх та надаючи поради щодо правильності їх виконання).
6. Фізкультурні заняття (заняття з фізичної культури – є основною організаційною формою системи фізичного виховання дітей дошкільного віку. Регулярні заняття дають змогу вивчати програмовий матеріал у певній послідовності, періодично повторювати вивчене, поступово ускладнювати матеріал і таким способом формувати систему міцних навичок і вмінь. Заняття готують дітей до навчання в школи. Під час фізичних занять я формую у дітей рухові навички та вміння, вчу слухати пояснення, сприймати показ, діяти точно за вказівками, спонукаю до правильного виконання рухів тобто привчаю вихованців до того , щоб вони прийшовши до школи, впевнено йшли на урок фізичної культури. Від того, як буде побудовано заняття залежить його вплив на дитячий організм. Плануючи заняття, потрібно було не забувати про закономірності працездатності організму. Виконання фізичних вправ викликає в діяльності організму складну перебудову, змінює його працездатність. Спочатку відбувається опрацювання, рівень працездатності зростає. Потім створюється підвищений рівень працездатності, проте, він не сталий, в ньому спостерігаються певні коливання - і підвищення, і зниження, а далі працездатність тільки знижується. Під час фізкультурних занять у дітей розвивається уява.

bottom of page